aleisha has logged 351 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aurora

Aurora

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak

Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fuku-chan of FukuFuku Flats

Fuku-chan of FukuFuku Flats

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moomins and the Winter Wonderland

Moomins and the Winter Wonderland

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Mexican Bretzel

My Mexican Bretzel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Beginning

Beginning

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sole

Sole

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry