aleisha has logged 42 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
Read the review Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bait

Bait

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog Lady

Dog Lady

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday Night

Friday Night

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry