Sort by

aleph beth has logged 299 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Her Story

Her Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lemonade Served Bitter Sweet

Lemonade Served Bitter Sweet

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Weighting

Weighting

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
½
Edit this entry  
13
Single White Female

Single White Female

1992
×
Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
JLG/JLG: Self-Portrait in December

JLG/JLG: Self-Portrait in December

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ordet

Ordet

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Project X

Project X

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frank Stein

Frank Stein

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Exotic Dance

Exotic Dance

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Swallowtail

Swallowtail

2016
×
Edit this entry  
07
Twenty Sixteen

Twenty Sixteen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cub

The Cub

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Feelings

Feelings

1984
×
Edit this entry  
03
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★
Edit this entry  
03
The Peculiar Predicament of Paul and Penelope

The Peculiar Predicament of Paul and Penelope

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Pecksniff Fetches the Doctor

Mr. Pecksniff Fetches the Doctor

1904
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Animation School Dropout

Animation School Dropout

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
Edit this entry