alessandro has logged 97 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Si muore tutti democristiani

Si muore tutti democristiani

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything is Illuminated

Everything is Illuminated

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Edit this entry  
02
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry  
02
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
01
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
Edit this entry  
01
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
Edit this entry  
27
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
Edit this entry  
25
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry