ale has logged 246 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
Edit this entry  
23
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
01
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
Edit this entry  
24
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
Edit this entry  
21
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★½
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry