Alexander has logged 69 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dolittle

Dolittle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rambo

Rambo

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Rambo III

Rambo III

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rover

The Rover

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Patrick

Patrick

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry