Alex_Lillquist has logged 38 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sisters

Sisters

1972
×
★★½
Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★
Edit this entry  
26
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
24
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★½
Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Get to Know Your Rabbit

Get to Know Your Rabbit

1972
×
★★
Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★½
Edit this entry  
16
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★
Edit this entry  
13
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★
Edit this entry  
08
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Edit this entry  
03
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
To Take A Wife

To Take A Wife

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★½
Edit this entry