Sort by

Alex_Lillquist has logged 41 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Into the Night

Into the Night

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1983
×
★★½
Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Edit this entry  
11
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Passion

Passion

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★
Edit this entry  
01
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
01
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★
Edit this entry