Alex_Lillquist has logged 253 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Nine

Nine

2009
×
★★
Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
10,000 BC

10,000 BC

2008
×
★½
Edit this entry  
18
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
12
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★
Edit this entry  
04
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
02
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Saw IV

Saw IV

2007
×
★½
Edit this entry  
25
Saw III

Saw III

2006
×
Edit this entry  
24
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Opening Night

Opening Night

1977
×
Edit this entry