Sort by

alex_reveiws has logged 225 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Double

The Double

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Edit this entry  
13
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★½
Edit this entry  
12
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★½
Edit this entry  
10
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Piercing

Piercing

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
#realityhigh

#realityhigh

2017
×
Edit this entry  
18
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Flores

Flores

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Body Beautiful

The Body Beautiful

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★
Edit this entry  
07
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Edit this entry  
29
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Devil

Devil

2010
×
★½
Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry