Sort by

alex_reveiws has logged 25 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lodge

The Lodge

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
02
Click

Click

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★½
Read the review Edit this entry