Sort by

Alex has logged 170 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stay

Stay

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Windfall

Windfall

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry