• Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    Stephanie Hsu you deserve the world

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★½

    If the food critic from Ratatouille was more insane, he would be this chef

  • Roald Dahl's Matilda the Musical

    Roald Dahl's Matilda the Musical

    ★★★★★

    A little goofy but it’s better than a proshot in my correct opinion

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I think the ending song is the only reason this hit MAX three stars for me.

    It was good, and it held my attention!! And it was SCARY, but then they brought in social commentary on cancel/rape culture (which honest to god led to NOWHERE), and then they brought up different plot points which you never EVER got closure on, and it seemed like they wanted to say so much for a horror film. And once it hit the hour…

  • The Invitation

    The Invitation

    ★★★★★

    God I’ve never been more attracted to both vampires and women then during this movie.

  • X

    X

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Holy shit I am so fucking gay. This was like an hour of just sex and tits and then another hour of MURDER. That was amazing bro I can not wait for Maxxxine I think this is absolutely going to top anything A24 has made beforehand. This was INSANE!! Mia Goth was amazing and she makes a genius final girl, I loved the entire cast, everything was amazing in this movie, the casting to the scenery to the MAKEUP!!!!! The gore and everything was awful it was so amazing

  • Clue

    Clue

    ★★★★★

    IM GONNA GO HOME AND SLEEP WITH MY WIFE

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★★★

    Made me weirdly attracted to Brad Pitt and this was ALSO the first time I saw Bad Bunny’s face so that was a very nice surprise

  • Not Okay

    Not Okay

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I can’t say I liked this movie. Like,, at all. The acting was TOO good that I Hated the main character and was cringing at almost every sentence she said. It was such a bad movie in the best way possible, there were some funny scenes but Jesus the way it warped my mind to where I actually wanted the main characters to have a good relationship when, that obviously couldn’t happen was insane. It had such a stance on…

  • Spree

    Spree

    ★★★

    Finally watched the movie that blew up (again) because of stranger things! Didn’t really understand the hype outside of Joe and even then, it was lacking.

    I think he’s a really good actor, and everything he chose for This character worked, because this character was one of those “I idolize the Batman (2022) Riddler and here is why” kind of guys, but I just don’t understand how people find him ATTRACTIVE! Honestly this movie just made me nervous to take…

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Thor to (REDACTED) - “Aren’t you tired of being nice? Don’t you wanna go fucking batshit crazy?” 

    Surprisingly really good!! Tessa was AMAZING!! Christian Bale was so fucking weird during this it was amazing!!! Did Not see Taika unfortunately so I did take away one star cause I miss him! And the colors of EVERYTHING and the MUSIC?? Insane!!!!!
    I kinda hope this is the “end” of Thor, just cause Chris is really the only “Avenger” left and you can…

  • Chef

    Chef

    ★★★★

    Growing up with a father who was a chef first and a father second sucks, and this movie absolutely shows the side of that spectrum where the dad LEARNED to become a father. 

    Anyway when he finally got the food truck it REALLY felt like a Diners, Drive Ins, and Dines the way he talked to these chefs and shit. But this is 100% a feel good movie that you watch when you don’t want something REALLY emotional, and where…