Alexandr has logged 250 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry