Sort by

alexandra has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Edit this entry  
19
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Flower

Flower

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry