Sort by

alexandrawood has logged 218 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Val

Val

2021
×
Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Read the review Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Louis Theroux: Altered States

Louis Theroux: Altered States

2018
×
Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Asparagus

Asparagus

1979
×
Read the review Edit this entry  
11
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Falcon and the Snowman

The Falcon and the Snowman

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
Edit this entry  
20
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Louis Theroux: The Night in Question

Louis Theroux: The Night in Question

2019
×
Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry