Sort by

alexandrawood has logged 31 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Name Is Gulpilil

My Name Is Gulpilil

2021
×
Edit this entry  
15
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Late Night

Late Night

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★½
Read the review Edit this entry