AlexandreFR has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barbarians of the Bay

Barbarians of the Bay

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prank

Prank

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Picasso Trigger

Picasso Trigger

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Comeback

The Comeback

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Flesh and Blood Show

The Flesh and Blood Show

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Has a Thousand Desires

Night Has a Thousand Desires

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Videophobia

Videophobia

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Iguana with the Tongue of Fire

The Iguana with the Tongue of Fire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Legend of the 7 Golden Vampires

The Legend of the 7 Golden Vampires

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Impolex

Impolex

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Earth vs. the Flying Saucers

Earth vs. the Flying Saucers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry