Sort by

Alex has logged 128 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
In Whose Honor?

In Whose Honor?

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Major League

Major League

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Untold: Operation Flagrant Foul

Untold: Operation Flagrant Foul

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
South Park the Streaming Wars Part 2

South Park the Streaming Wars Part 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
South Park: The 25th Anniversary Concert

South Park: The 25th Anniversary Concert

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Dumb Road

The Long Dumb Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chernobyl: The Lost Tapes

Chernobyl: The Lost Tapes

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hail to the Deadites

Hail to the Deadites

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
South Park the Streaming Wars

South Park the Streaming Wars

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yellowface: Asian Whitewashing and Racism in Hollywood

Yellowface: Asian Whitewashing and Racism in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry