alexbigman has logged 180 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Broken Butterfly

The Broken Butterfly

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Papicha

Papicha

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Sator

Sator

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wandering Soul

Wandering Soul

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Baba Yaga

Baba Yaga

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shopping

Shopping

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry