Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
18
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nancy Drew

Nancy Drew

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
Only You

Only You

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only You

Only You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry