Sort by

Magnolia has logged 1,222 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
54

54

1998
×
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Money Plane

Money Plane

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Undercover Brother

Undercover Brother

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
She's All That

She's All That

1999
×
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gift

The Gift

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry