Sort by

Magnolia has logged 94 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Drillbit Taylor

Drillbit Taylor

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spirit

The Spirit

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
Read the review Edit this entry  
22
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo! Camp Scare

Scooby-Doo! Camp Scare

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Tin Cup

Tin Cup

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry