RSS feed for Llewyn
  • The Curse of La Llorona

    The Curse of La Llorona

    ★½

    starting to think trashy horror movies are my life support


    I would like everyone to know la llorona evaporates in this movie like voldemort

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

    “an irl rabb.it stream
    “you mean like... watching a movie”

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Big shoutout to the dude next to me on my flight who brought a book to read but eventually just started watching this with me, I turned on my captions for him too. ✈️

    I’ve landed here in Chicago for Star Wars Celebration and I’m pumped. Big week, ya’ll! 💫

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

    "You were the one who wanted to win, and I just wanted a sister!"
    "You will always be my sister."

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    Not without some caveats, but I finally enjoyed a DC movie! I’m not head over heels because I feel like a lot of inherent storytelling problems with DCEU movies still fester their way into the film, but this movie has one absolutely vital thing that the others don’t: a soul. Actually two: really fucking great peformances. As a franchise course correction kind of film, I’d say this is more of a Bumblebee than something like Guardians of the Galaxy— but that isn’t a bad thing.

    Full Review on Much Ado About Cinema

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★½

    it's literally coochie or die in these movies can't yall just go to therapy

  • Unicorn Store

    Unicorn Store

    ★★★★

    I don’t want to wonder my whole life.

    A specifically millennial piece of magical realism set out to provide a warm hug to all those who feel lost in life. I really connected to this one and its messages read true to experiences, even my mental state these past two years of my life. The uncertainty of graduating high school, those precious memories that I would have given the world to live in once again, pooling my mind as I…

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★★

    my lb username is literally alexgarland so yes obviously I do love this movie and there’s no need for my recommendation but this time around it was a rewatch for my gender & sexuality in film/lit class aided by some supplemental readings including A Cyborg Manifesto by Donna Haraway, a marxist-feminist analysis of technology, bodies and gender performativity, and futurism a.k.a. the most kickass thing I've ever read? I haven't written anything formal on this movie but this is my 5th…

  • Dumbo

    Dumbo

    ★½

    tim burton made this movie and we all just let him

  • Gloria Bell

    Gloria Bell

    ★★★½

    [hideo kojima’s mads mikkelsen voice] lots of good jullianne moores in this movie. divorced jullianne, smoking jullianne, paintball jullianne, clubbing julianne, feeding a cat jullianne, revenge julianne, lip syncing jullianne. kinda wish there was a little more to this but its really hard not to like a slice of life movie about being lost in that very own life, I’m a still a sucker for it!

  • Us

    Us

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I forgot, nobody cares about the end of the world.

  • Us

    Us

    ★★★★½

    It’s been a while since I’ve written a full review and I’m so happy I’m easing back in to unpack a really brave and interesting film!

    Genre filmmaking to me is at its best when it tackles the abstractions of our reality, and Us certainly does that and more. Peele not only made a well designed and entertaining horror flick, but one that is rich with subtext to do multiple readings on. But at the forefront, this movie is brave…