2019

Llewyn Llewyn’s year to date

Llewyn’s highest rated films

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Bao

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 116 Films watched
  • 29 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Jan 1

Most Watched

Spider-Man: Into the Spider-Verse

7 times

Us

3 times

Captain Marvel

3 times

Last Film

The Perfect Date

Apr 19

Genres, Countries & Languages

Drama
46 films
Comedy
35 films
Adventure
34 films
Sci Fi
25 films
Action
24 films
Fantasy
23 films
Thriller
21 films
Animation
19 films
Family
18 films
Horror
16 films
USA
90 films
UK
14 films
France
8 films
Canada
6 films
Ireland
5 films
Belgium
3 films
Switzerland
2 films
China
2 films
Norway
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 46

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Llewyn’s most liked review

Dumbo

★½

tim burton made this movie and we all just let him

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Homecoming: A Film by Beyoncé
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Ben & Arthur
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Cockatoo

Films watched in 2019

  • The Perfect Date
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Curse of La Llorona
  • Y Tu Mamá También
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Lenny The Wonder Dog
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Escape Room
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Beach Bum
  • Shazam!
  • Unicorn Store
  • Pet Sematary
  • Ex Machina
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • Ben & Arthur
  • Paddington 2
  • Dumbo
  • Gloria Bell
  • Enchanted
  • Us
  • Alien
  • Us
  • Us
  • Climax
  • Teeth
  • Manuel
  • We've All Been There
  • In the Pines
  • Cockatoo
  • 97%
  • Backstory
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Her Smell
  • Five Feet Apart
  • Short Term 12
  • Captain Marvel
  • Blue Is the Warmest Color
  • Triple Frontier
  • 21 Jump Street
  • Digging for Fire
  • Captain Marvel
  • Captain Marvel
  • Kim Possible
  • Ant-Man and the Wasp
  • Apollo 11
  • Moonlight
  • Isn't It Romantic
  • Greta
  • The Breaker Upperers
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Frozen
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Happy Death Day 2U
  • Tangled
  • Skin
  • Detainment
  • Marguerite
  • Fauve
  • Mother
  • One Small Step
  • Weekends
  • Wishing Box
  • Bao
  • Late Afternoon
  • Animal Behaviour
  • Tweet-Tweet
  • Happy Death Day
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Dogtooth
  • Climax
  • Alita: Battle Angel
  • The Birdcage
  • Paris Is Burning
  • High Flying Bird
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Secretary
  • The Kid Who Would Be King
  • Eighth Grade
  • Win It All
  • Dear Ex
  • Escape Room
  • Velvet Buzzsaw
  • At Eternity's Gate
  • How to Train Your Dragon
  • Drinking Buddies
  • Serenity
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Inside Llewyn Davis
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Fyre Fraud
  • Glass
  • Fyre
  • Shoplifters
  • Split
  • Unbreakable
  • 28 Days Later
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Suspiria
  • Free Solo
  • The Amazing Spider-Man
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • On the Basis of Sex
  • Mary Queen of Scots
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Where Hands Touch
  • Wildlife
  • If Beale Street Could Talk
  • The Favourite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

Highly rated films Llewyn missed

  • Booksmart
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Avengers: Endgame
  • The Farewell
  • Pain & Glory
  • Honey Boy
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Monos

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more