Alexander has logged 45 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
14
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★
Edit this entry  
13
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mirai

Mirai

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Champagne

Champagne

1928
×
Edit this entry  
12
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★½
Edit this entry  
11
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Downhill

Downhill

1927
×
Read the review Edit this entry  
10
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★½
Edit this entry  
10
The Invisible Ray

The Invisible Ray

1936
×
★★
Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★½
Edit this entry  
08
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★½
Edit this entry  
06
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Dancer

The Dancer

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Edit this entry  
02
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry