Alexander has logged 151 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
In a World...

In a World...

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★½
Edit this entry  
13
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★½
Edit this entry  
23
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Our Sunhi

Our Sunhi

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★½
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Edit this entry  
08
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Grand Hotel

Grand Hotel

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
F9

F9

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★
Edit this entry  
31
Clear History

Clear History

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Bow

The Bow

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Edit this entry  
09
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★
Edit this entry  
05
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Love Me Tomorrow

Love Me Tomorrow

2005
×
★★★
Edit this entry