Sort by

Lexi has logged 195 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Eyes Tell

Your Eyes Tell

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Starting Over

Starting Over

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joan's Galaxy

Joan's Galaxy

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unlock Your Heart

Unlock Your Heart

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unlock Your Heart

Unlock Your Heart

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Purple Sea

The Purple Sea

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kidnap

Kidnap

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maja Ma

Maja Ma

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heart Shot

Heart Shot

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Laal Singh Chaddha

Laal Singh Chaddha

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Lost

Love Lost

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kakera: A Piece of Our Life

Kakera: A Piece of Our Life

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Dear Friend

My Dear Friend

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kalanchoe

Kalanchoe

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tsuyako

Tsuyako

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Transit Girls

Transit Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternally Younger Than Those Idiots

Eternally Younger Than Those Idiots

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Until Rainbow Dawn

Until Rainbow Dawn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It's a Summer Film!

It's a Summer Film!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hana and Alice

Hana and Alice

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Farewell Song

Farewell Song

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Girls' Encounter

Girls' Encounter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Become Myself

How to Become Myself

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Day, You Will Reach the Sea

One Day, You Will Reach the Sea

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look at Me That Way

Don't Look at Me That Way

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry