Sort by

lex has logged 114 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Miss Me This Christmas

Miss Me This Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
24
Richie Rich's Christmas Wish

Richie Rich's Christmas Wish

1998
×
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Me Before You

Me Before You

2016
×
Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Edit this entry  
04
She's All That

She's All That

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Down with Love

Down with Love

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
#realityhigh

#realityhigh

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
Read prior review Edit this entry  
29
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read prior review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Loving

Loving

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
College Road Trip

College Road Trip

2008
×
Edit this entry  
11
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry