alex has logged 27 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Playing It Cool

Playing It Cool

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry