Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Stalled

Stalled

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hollow Triumph

Hollow Triumph

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet the Blacks

Meet the Blacks

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Trevor Wallace: Pterodactyl

Trevor Wallace: Pterodactyl

2023
×
★★★
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dixieland Droopy

Dixieland Droopy

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ain't It Aggravatin'

Ain't It Aggravatin'

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fan

The Fan

1996
×
★★½
Edit this entry  
16
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Whales: Return of the Giants

Blue Whales: Return of the Giants

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★½
Edit this entry  
05
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Divinity

Divinity

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Old Dads

Old Dads

2023
×
★★★
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pieces

Pieces

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Empirical Study on the Influence of Sound on the Persistence of Vision

Empirical Study on the Influence of Sound on the Persistence of Vision

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hud

Hud

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hud

Hud

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Ford & Monument Valley

John Ford & Monument Valley

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
This Is Orson Welles

This Is Orson Welles

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry