Sort by

Alexj_movieguy has logged 345 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The True Story of Jesse James

The True Story of Jesse James

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barquero

Barquero

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Double Team

Double Team

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Green

The Big Green

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Return of Frank James

The Return of Frank James

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Identity

Identity

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big House Bunny

Big House Bunny

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to School

Back to School

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
15 Minutes of Shame

15 Minutes of Shame

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Macario

Macario

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry