Sort by

Alexj_movieguy has logged 41 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Mexican Buñuel

A Mexican Buñuel

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mi Vida Loca

Mi Vida Loca

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juice

Juice

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Magnificent Seven Ride!

The Magnificent Seven Ride!

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Jake

Big Jake

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nature Calls

Nature Calls

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Guns of the Magnificent Seven

Guns of the Magnificent Seven

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deuce Bigalow: European Gigolo

Deuce Bigalow: European Gigolo

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Officer Downe

Officer Downe

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Rio Lobo

Rio Lobo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Movie Hoarders: From VHS to DVD and Beyond!

Movie Hoarders: From VHS to DVD and Beyond!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Leslie Jones: Problem Child

Leslie Jones: Problem Child

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry