Sort by

AlexKar has logged 498 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Other Me

The Other Me

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
Read the review Edit this entry  
15
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Made in Milan

Made in Milan

1990
×
Read the review Edit this entry  
09
The Four Levels of Existence

The Four Levels of Existence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad

Bad

1987
×
Read the review Edit this entry  
01
The Past

The Past

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
01
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
28
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
27
The Audition

The Audition

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Beautiful City

Beautiful City

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dancing in the Dust

Dancing in the Dust

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Summerhill

Summerhill

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★
Read the review Edit this entry