AlexKar has logged 77 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Police

Police

1916
×
Read the review Edit this entry  
28
The Bank

The Bank

1915
×
Read the review Edit this entry  
28
A Night in the Show

A Night in the Show

1915
×
Read the review Edit this entry  
28
Shanghaied

Shanghaied

1915
×
Read the review Edit this entry  
28
A Burlesque on Carmen

A Burlesque on Carmen

1915
×
Read the review Edit this entry  
28
Triple Trouble

Triple Trouble

1918
×
Read the review Edit this entry  
28
A Woman

A Woman

1915
×
Read the review Edit this entry  
28
The Tramp

The Tramp

1915
×
Read the review Edit this entry  
28
Derren Brown: Sacrifice

Derren Brown: Sacrifice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bobby Kennedy for President

Bobby Kennedy for President

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
By the Sea

By the Sea

1915
×
Read the review Edit this entry  
27
Work

Work

1915
×
Read the review Edit this entry  
27
The Rink

The Rink

1916
×
Read the review Edit this entry  
27
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
Read the review Edit this entry  
27
Nice and Friendly

Nice and Friendly

1922
×
Read the review Edit this entry  
27
Charlie Butts In

Charlie Butts In

1920
×
Read the review Edit this entry  
27
The Bond

The Bond

1918
×
Read the review Edit this entry  
27
The Professor

The Professor

1919
×
Read the review Edit this entry  
27
A Jitney Elopement

A Jitney Elopement

1915
×
Read the review Edit this entry  
27
In the Park

In the Park

1915
×
Read the review Edit this entry  
27
The Champion

The Champion

1915
×
Read the review Edit this entry  
27
A Night Out

A Night Out

1915
×
Read the review Edit this entry  
27
His New Job

His New Job

1915
×
Read the review Edit this entry  
26
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Make Movies

How to Make Movies

1918
×
Read the review Edit this entry  
26
His Prehistoric Past

His Prehistoric Past

1914
×
Read the review Edit this entry  
26
Getting Acquainted

Getting Acquainted

1914
×
Read the review Edit this entry  
26
His Trysting Places

His Trysting Places

1914
×
Read the review Edit this entry  
26
His Musical Career

His Musical Career

1914
×
Read the review Edit this entry  
26
Gentlemen of Nerve

Gentlemen of Nerve

1914
×
Read the review Edit this entry  
26
Dough and Dynamite

Dough and Dynamite

1914
×
Read the review Edit this entry  
25
Those Love Pangs

Those Love Pangs

1914
×
Read the review Edit this entry  
25
The New Janitor

The New Janitor

1914
×
Read the review Edit this entry  
25
The Rounders

The Rounders

1914
×
Read the review Edit this entry  
25
His New Profession

His New Profession

1914
×
Read the review Edit this entry  
25
The Masquerader

The Masquerader

1914
×
Read the review Edit this entry  
25
Recreation

Recreation

1914
×
Read the review Edit this entry  
25
The Face on the Barroom Floor

The Face on the Barroom Floor

1914
×
Read the review Edit this entry  
25
The Property Man

The Property Man

1914
×
Read the review Edit this entry  
24
Laughing Gas

Laughing Gas

1914
×
Read the review Edit this entry  
24
Mabel's Married Life

Mabel's Married Life

1914
×
Read the review Edit this entry  
24
Caught in the Rain

Caught in the Rain

1914
×
Read the review Edit this entry  
24
Twenty Minutes of Love

Twenty Minutes of Love

1914
×
Read the review Edit this entry  
24
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry