AlexKar has logged 47 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eros

Eros

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hand

The Hand

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry