Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Woman in Hiding

Woman in Hiding

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kokomo City

Kokomo City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Young at Heart

Young at Heart

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jason's Lyric

Jason's Lyric

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
Vegas in Space

Vegas in Space

1991
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
Toys

Toys

1992
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Making Mr. Right

Making Mr. Right

1987
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Freejack

Freejack

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Veil

The Seventh Veil

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Rosa Parks Story

The Rosa Parks Story

2002
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
12
Suitable Flesh

Suitable Flesh

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
Upgraded

Upgraded

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jane Brakhage

Jane Brakhage

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
I... Dreaming

I... Dreaming

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stars Are Beautiful

The Stars Are Beautiful

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Read the review Edit this entry  
10
Stay Tuned

Stay Tuned

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Adventure in Manhattan

Adventure in Manhattan

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Upturned Glass

The Upturned Glass

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nimona

Nimona

2023
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jack Be Nimble

Jack Be Nimble

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Girl from Monday

The Girl from Monday

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How Stella Got Her Groove Back

How Stella Got Her Groove Back

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Amanda

Amanda

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The House of Yes

The House of Yes

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man with a Shotgun

The Man with a Shotgun

1961
×
★★★
Edit this entry  
28
The In Crowd

The In Crowd

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ladies of the Chorus

Ladies of the Chorus

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night Games

Night Games

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When I Saw You

When I Saw You

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boys

Boys

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Born to Be Bad

Born to Be Bad

1950
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Unknown Country

The Unknown Country

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Plastic Dome of Norma Jean

The Plastic Dome of Norma Jean

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Colour Room

The Colour Room

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The 24 Hour Woman

The 24 Hour Woman

1999
×
★★★★
Read other review Edit this entry