Alex has logged 28 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gothic

Gothic

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Queen of Blood

Queen of Blood

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Darling

Darling

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry