Sort by

Alex has logged 341 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Rambling Rose

Rambling Rose

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Last Days of Chez Nous

The Last Days of Chez Nous

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet Nero Wolfe

Meet Nero Wolfe

1936
×
★★★
Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Scandal in Paris

A Scandal in Paris

1946
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harriet

Harriet

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Edit this entry  
14
The Actors

The Actors

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Edit this entry  
12
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Making Mr. Right

Making Mr. Right

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry