Sort by

Alex has logged 44 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
B.A.P.S.

B.A.P.S.

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Eight Men Out

Eight Men Out

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Warm December

A Warm December

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Very Curious Girl

A Very Curious Girl

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Krush Groove

Krush Groove

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cane River

Cane River

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Heroes Among Heroes

Heroes Among Heroes

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Angela

Angela

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Power

The Power

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Jean of the Joneses

Jean of the Joneses

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brown Sugar

Brown Sugar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Forbidden Sun

Forbidden Sun

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Story of a Three-Day Pass

The Story of a Three-Day Pass

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Airheads

Airheads

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
01
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Edit this entry