Sort by

andrea🌹 has logged 49 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry