Sort by

Alex has logged 512 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
Read the review Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Judge

The Judge

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
50/50

50/50

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taxi zum Klo

Taxi zum Klo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Import/Export

Import/Export

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lake House

The Lake House

2006
×
Read the review Edit this entry  
05
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Tight Killers

Black Tight Killers

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Road

The Road

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cars

Cars

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
School Daze

School Daze

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★
Read the review Edit this entry