Sort by

Alex has logged 43 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invasion of the Bunny Snatchers

Invasion of the Bunny Snatchers

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
Read the review Edit this entry  
22
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Read the review Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monk With a Camera

Monk With a Camera

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amputee

The Amputee

1974
×
Read the review Edit this entry  
11
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Read the review Edit this entry  
11
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
11
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clean Spirit: In the Heart of the Tour

Clean Spirit: In the Heart of the Tour

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry