alexmooney has logged 39 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rabbits

Rabbits

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry