Alex has logged 69 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Killer: A Journal of Murder

Killer: A Journal of Murder

1996
×
★★
Edit this entry  
30
Filth

Filth

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
iBoy

iBoy

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ratter

Ratter

2015
×
Edit this entry  
26
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Babylon A.D.

Babylon A.D.

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jim Jefferies: Bare

Jim Jefferies: Bare

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Push

Push

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paul

Paul

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Coin Heist

Coin Heist

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
Edit this entry  
18
Underworld: Rise of the Lycans

Underworld: Rise of the Lycans

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Balloon for Ben

A Balloon for Ben

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Transformers

Transformers

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hitman

Hitman

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry