Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Out

Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
OPAL

OPAL

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
29
Samson and Delilah

Samson and Delilah

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Damage

Damage

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Splatter: Naked Blood

Splatter: Naked Blood

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Read the review Edit this entry  
12
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Read the review Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Woman in the Septic Tank

The Woman in the Septic Tank

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Time

Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
17
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Performance

Performance

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wild Child

Wild Child

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry