Sort by

AlfonsoVG has logged 95 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Magic

Magic

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★½
Edit this entry  
17
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Antrum

Antrum

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Dune

Dune

1984
×
★★½
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★½
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Autoerotic

Autoerotic

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eternity

Eternity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Pedal Movie

The Pedal Movie

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Room 2806: The Accusation

Room 2806: The Accusation

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rush: Time Stand Still

Rush: Time Stand Still

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Relic

Relic

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Machuca

Machuca

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Midnight Family

Midnight Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Zoo

Zoo

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Gasoline Thieves

The Gasoline Thieves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Golden Boat

The Golden Boat

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mean Man: The Story of Chris Holmes

Mean Man: The Story of Chris Holmes

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Storm in the Andes

Storm in the Andes

2015
×
★★★
Edit this entry