Sort by

Algiersea has logged 34 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before the Fall

Before the Fall

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Chinese Odyssey Part 2

A Chinese Odyssey Part 2

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Patrick Melrose

Patrick Melrose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
anohana: The Flower We Saw That Day - The Movie

anohana: The Flower We Saw That Day - The Movie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pleasant Goat and Big Big Wolf: The Super Adventure

Pleasant Goat and Big Big Wolf: The Super Adventure

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Medea

Medea

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Was Nineteen

I Was Nineteen

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry