• Soul

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • The Platform

    ½

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★½

  • Parasite

    ★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • The Golden Glove

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • Roma

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★

  • Climax

    ★★★

  • Cold War

    ★★★

  • Lords of Chaos

    ★★★

  • The Post

    ½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Shape of Water

  • No Date, No Signature

    ½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Sully

    ★★

  • La La Land

    ½

  • The Salesman

    ½

  • The Wailing

    ★★★

  • Love

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Ida

    ★★★½

  • Her

    ★★★½

  • Captain Phillips

    ★½

  • Pietà

    ★★½

  • The Master

    ★★★★★

  • Holy Motors

    ★★★½

  • Amour

    ★★★½

  • Melancholia

    ★★★

  • The Turin Horse

    ★★★★

  • A Separation

    ★★

  • The Yellow Sea

    ★★½

  • Looking for Eric

    ★★★

  • Mother

    ★★★

  • Milk

    ★★

  • The Baader Meinhof Complex

    ★★★

  • The Chaser

    ★★★½

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★

  • Munich

    ½

  • Brokeback Mountain

    ★★½

  • Caché

    ★★★★

  • The Terminal

    ★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • White Nights

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★½

  • Crimson Gold

    ★★★★½

  • The Dreamers

    ★★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★

  • Frida

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • The Piano Teacher

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Taurus

    ★★★★★

  • Cast Away

    ★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★½

  • Dancer in the Dark

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • The Green Mile

    ½