Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Moment of Truth

The Moment of Truth

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★
Edit this entry  
13
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lola

Lola

1961
×
★★★
Edit this entry  
01
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★
Edit this entry  
31
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
Happy End

Happy End

1967
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sacco & Vanzetti

Sacco & Vanzetti

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Taurus

Taurus

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
House of Games

House of Games

1987
×
★★½
Edit this entry  
22
Special Section

Special Section

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ro.Go.Pa.G.

Ro.Go.Pa.G.

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry